2020 Winners

 

BEST INNOVATION

Winner: Ociusnet Diamond Trenching Factory

Shortlists: ACS Stainless Steel Fixings G-Tray AG Hard Landscaping and Building Products Anchor Vertica Machine Install Balfour Beatty Vinci working on behalf of Highways England in partnership with Wacker Neuson Safety Innovation on the M4 J3-12 SMP Engel Workwear Engel Safety Light Gripple Fast Trak JV Mobilis Danmark Hollandia Infra I/S, SH Group, WilkinsonEyre, BuroHappold, Eadon Consulting and RealDania By&Byg Central Moment Connection Ociusnet Factory Siltbuster Clarity UNI-PROP International UNI-PROP


Sponsored by Hercules Site Services

BEST RESIDENTIAL DEVELOPER

Winner: Countryside

Highly Commended: Urban Splash

Shortlists: Barratt Developments Countryside Redrow Urban Splash

Sponsored by Graham

BEST USE OF TECHNOLOGY

Winner: Biosite Systems Mosaic Competency Management

Highly Commended: Canary Wharf Contractors Disperse - Wood Wharf and Newfoundland

Shortlists: Atkins Electrification Engineering Automation Biosite Systems Mosaic Competency Management Canary Wharf Contractors Disperse - Wood Wharf and Newfoundland Converge Concrete Strength Predictions Engine Encore Environment Project DIVERT Kier Construction Wellingborough Prison Project ProDroneWorx Survey grade drone technology VPS UK Highways Traffic Incursion Integrated Safety Solution VPS UK SmartZone Safety Systems

COMMUNITY ENGAGEMENT PROJECT OF THE YEAR

Winner: Morgan Sindall West Suffolk Operational Hub

Shortlists: Henry Boot Construction The Glass Works Phase 1 Lendlease 245 Hammersmith Road Morgan Sindall West Suffolk Operational Hub Morgan Sindall Solent University Sports Complex Multiplex University of Glasgow James McCune Smith Learning Hub Vinci Construction Unsworth Park Willmott Dixon New Addington Leisure Centre – Building Lives Academy

CONSTRUCTION CONSULTANCY OF THE YEAR

Winner: Aecom

Highly Commended: AESG Shortlists: Aecom AESG B&M BWL Consulting Hill International OFR Procom Construction Consultants Safer Sphere Stuart James Associates

CONTRACTOR OF THE YEAR (TURNOVER UNDER £500M)

Winner: Mid Group

Shortlists: Bouygues UK CField Construction Glencar Construction J Tomlinson Mid Group Midgard nmcn

CONTRACTOR OF THE YEAR (TURNOVER OVER £500M)

Winner: Mace

Shortlists: ISG Mace Robertson Sir Robert McAlpine Wates

DIGITAL CONSTRUCTION EXCELLENCE

Winner: Kier Construction New Prison at Wellingborough

Highly Commended: Ideal Modular Homes Bespoke volumetric manufacturing system

Shortlists: Balfour Beatty Vinci working on behalf of Highways England 4D Modelling on the M4 J3-12 Canary Wharf Contractors Disperse / 3D Repo - Wood Wharf Ideal Modular Homes Bespoke volumetric manufacturing system Kier Construction New Prison at Wellingborough Lucas Digital Construction Excellence Multiplex Digital Construction Excellence National Grid National AGI Renovation Campaign Willmott Dixon Interiors London Screen Academy

DIVERSITY AND INCLUSION EXCELLENCE

Winner: VGC Group

Shortlists: Encon Construction Imtech Kier Construction Kier Highways Multiplex Sir Robert McAlpine VGC Group Willmott Dixon

ENVIRONMENTAL CONTRACTOR OF THE YEAR

Winner: Skanska

Shortlists: Ferrovial Agroman Graham Keltbray Environmental Multiplex Skanska Willmott Dixon

HEALTH, SAFETY AND WELLBEING EXCELLENCE (COMPANY)

Winner: GKR Scaffolding

Shortlists: Anglian Water @one Alliance DeTrafford GKR Scaffolding Kier Highways and Highways England MacRail Systems Mount Anvil Seddon Wates

Sponsored by NASC

HEALTH, SAFETY AND WELLBEING EXCELLENCE (PROJECT)

Winner: Skanska The Marq

Shortlists Costain A19 Testo's Junction Improvement Scheme Jarvis Contracting Dacorum Borough Council, Kylna Court Keltbray Rail P2R GE ATF & Other Works Kier Highways and Highways England M6 J13 - 15 Smart Motorway Project Millcroft Euston Station, HS2 Sir Robert McAlpine Battersea Power Station Project Skanska The Marq

INTERNATIONAL PROJECT OF THE YEAR

Winner: CplusC Architectural Workshop Welcome To The Jungle House, Australia

Highly Commended: Studio Seilern Architects Andermatt Concert Hall, Switzerland

Shortlists: CplusC Architectural Workshop Welcome To The Jungle House, Australia John Sisk & Son Center Parcs Longford Forest, Ireland McLaren Group Al Karamah School, Abu Dhabi Public Works Authority with WSP Middle East Local Roads & Drainage Programme, Qatar Studio Seilern Architects Andermatt Concert Hall, Switzerland

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO CONSTRUCTION

Winner: SPV Group

Highly Commended: Cantillon

Shortlists: Bennetts Cranes Cantillon Focus Logistics GBE McAuliffe Group Metek Munnelly Group NG Bailey SPV Group

PROJECT OF THE YEAR (UNDER £20M)

Winner: Fitzgerald Contractors Centenary Square Birmingham

Highly Commended: Morgan Sindall University House - University of Birmingham

Shortlists: Alun Griffiths Conwy Valley Railway Fitzgerald Contractors Centenary Square Birmingham Morgan Sindall University House - University of Birmingham Morgan Sindall Lexden Springs School NG Bailey North Tees University Hospital Energy Centre Robertson Tameside One VBA Lincolnshire Lakes Flood Defence Scheme Willmott Dixon Doncaster Wool Market

PROJECT OF THE YEAR (£20M - £50M)

Winner: Mid Group Robert Clack Lymington Fields School

Shortlists: Hydrock The Wave McAleer & Rushe Queen Elizabeth House, New Waverley Offices Mid Group Robert Clack Lymington Fields School Robertson Bertha Park High School VBA Ipswich Tidal Barrier Gate VolkerStevin Victory Jetty Willmott Dixon University of Warwick Sports Hub Willmott Dixon Interiors London Screen Academy

PROJECT OF THE YEAR (OVER £50M)

Winner: Lendlease 245 Hammersmith Road

Highly Commended: Aberdeen City Council, HBD and Robertson TECA

Shortlists: Aberdeen City Council, HBD and Robertson TECA Durkan Manor Place Lendlease 245 Hammersmith Road Midgard Royal Mint Gardens Multiplex Royal Albert Dock Robertson The Balfour Sir Robert McAlpine No1 Court Wimbledon VSBW Dover Western Docks Revival Wates Wellington Place 7&8 Willmott Dixon Dudley House

RISING STAR

Winner: Alba Ramos Scotland TranServ

Highly Commended: Michael Bryant Biosite Systems

Shortlists: Grace Ballantyne Melt Property Jenna Bates Kier Construction Michael Bryant Biosite Systems John Doyle Glenman Corporation Kate Dybeck Kier Construction Alice Hands Sir Robert McAlpine Emily King Mid Group Christie Maher CM Civils & Surveys John McCann AMC Construction Alba Ramos Scotland TranServ Anna Whitmore Mott MacDonald

SUPPLY CHAIN EXCELLENCE

Winner: Jackson Civil Engineering, Connect Plus, DB Group, Axtell M25 Ultra Low Carbon Concrete Pilot

Shortlists: Action Sustainability Supply Chain Sustainability School HS2 HS2 Supplier Management Jackson Civil Engineering, Connect Plus, DB Group, Axtell M25 Ultra Low Carbon Concrete Pilot Kier Highways - M23 J8-10 SMP We Are One Team, Delivering Together for our Customer London Concrete and Cementation Skanska London City Airport Reconomy, Balfour Beatty Living Places, Ward Recycling, HMP Foston Hall LED Street Lighting Recycling Partnership

SUSTAINABLE PROJECT OF THE YEAR

Winner: Anglian Water @one Alliance Marston WRC Growth

Shortlists: Anglian Water @one Alliance Marston WRC Growth Ferrovial Agroman Kilo Apron Development, Terminal 1 Opportunities Stands Gilbert-Ash Cambridge Mosque Graham Farrans JV A6 Dualling Scheme – Phase 1 (Randalstown to Toomebridge) Hydrock The Wave Keltbray Environmental Mount Pleasant, Phoenix Place - Basement Excavation Lendlease 245 Hammersmith Road Willmott Dixon Harris Academy Sutton

TRAINING EXCELLENCE

Winner: VolkerFitzpatrick

Highly Commended: Anglian Water @one Alliance

Shortlists: Anglian Water @one Alliance EE Smith Contracts Ilke Homes Morrisroe Plastic Surgeon The Coleman Group Van Elle VolkerFitzpatrick